„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Pod takim hasłem w dniu 09 listopada 2017 r. w Szkołach PROFESJA w Zwoleniu uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii i wosu przygotowali i poprowadzili uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypadającego na dzień 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów, zapraszając całą społeczność szkolną na spacer po kartach naszej historii. Przygotowany program artystyczny, w który zaangażowali się w szczególności chłopcy, odgrywając scenkę z elementami patriotycznymi, pokazał jak trudne drogi wiodły Polskę do niepodległego bytu. Widzowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie czasy zaborów i pierwszej wojny światowej. Wędrowaliśmy przez ciemne czasy najokrutniejszej z wojen, powstania warszawskiego i okresu rządów stalinowskich w Polsce. Młodzież odniosła się do walk Polaków nie tylko na frontach, ale też na ulicznych barykadach, nie tylko z bronią w ręku, ale też z flagami Solidarności, nie tylko przeciw obcym najeźdźcom, ale też przeciw swoim własnym czołgom podczas stanu wojennego.

Wszyscy z uwagą obserwowali bohaterów spektaklu i słuchali współczesnych, patriotycznych utworów wykonywanych przez słynnych polskich raperów przeplatanych prezentacją multimedialną. Swym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i wreszcie sami aktorzy potwierdzili słowa Jana Pawła II, że: „Świat powinien wiedzieć, ile nas – Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi.”